Pomáhať a chrániť, oplatí sa to? »Pomáhať a chrániť
“Pes, ktorý breše, nehryzie”, pán Daňo
27.7.2014
Pokuty, účel alebo prostriedok?
26.8.2014

Pomáhať a chrániť, oplatí sa to?

Doba je zlá, práce nie je veľa, aj keď sa prezentuje, že sa to zlepšuje. Všade chcú väčšinou 10-ročnu prax, vek do 25 rokov, ovládanie minimálne dvoch cudzích jazykov atd.  Čo tak stať sa policajtom. Veď v podstate nič nerobia, vozia sa na autách a berú veľké peniaze. Aspoň tak sa hovorí. Aspoň tak si možno hovorí väčšina mladých ľudí, ktorí hľadajú prácu.  Teda, čo ich čaká. Pozrime sa čo je na dostupných miestach uvedené.

Musí byť bezúhonný. To asi splna väčšina mladých ľudí, ktorí mali šťastie, že ich budúci kolegovia neprichytili s nejakým jointom. Avšak na staré časy by mali zabudnúť a ani o nich nehovoriť, pokiaľ chcú spĺňať ďalšiu podmienku spoľahlivosti. Podmienku vzdelania majú dnes tiež asi viacerí záujemcovia. Stačí maturita. Alebo až maturita? Musí byť zdravotne, telesne a duševne spôsobilý. Teda absolvovanie prísnych lekárskych prehliadok a psychologických vyšetrení. Tu by mohol nastať problém s dôsledkami dnešného života mladých. Fajčenie a zlá životospráva môže zvýšiť tlak, cholesterol alebo niečo závažnejšie. A už môže nastať problém so zdravotnou stránkou. Psychologická je vec sama o sebe.

A čo telesná spôsobilosť? Tabuľky  píšu, že minimum pre mužov do 29 rokov je 29 bodov. Teda ak zabehnú stovku za 15 sekúnd, z miesta skočia 215 cm, na hrazde sa poctivo dvihnú aspoň sedemkrát, spravia 50 brušákov za dve minútky, za dvanásť minút dajú dva a pol kilometra behu a dve dĺžky v bazéne preplávajú za dve minútky, tak splnia požadovanú bodovú hranicu. Aj ženy majú svoju tabuľku.

Podmienku ovládania štátneho jazyka by mal tiež splniť každý, pokiaľ štúdium na strednej škole bral poctivo, hlavne diktáty. Červené more asi akceptovateľné nebude. Trvalý pobyt na Slovensku, to je bez komentára. Zákaz byť členom politického hnutia alebo strany. Teda tí, čo by chceli podporiť svoje politické idoly účasťou v ich strane, prípadne sa angažovať v nejakej strane, nech na to zabudnú. Ak politik, len ako nezávislý. Dnes to však je asi neefektívne. Nesmie vykonávať činnosti zakázané príslušným zákonom. Hm. V krátkosti, nemôže vykonávať inú zárobkovú činnosť. Zabudnite na brigády, vedľajší pracovný pomer, prípadne SZČO. Okrem pár výnimiek. No nie každý má vzdelanie na to byť učiteľom, spisovateľom, zdravotníkom, vychovávateľom. Pomyslíme si, načo mať ešte inú robotu? K tomu sa vrátime, keď budeme preberať plat. Pozeráme na to a vravíme si, dosť náročné. No čo ak to všetko splním a v prípade prijatia budem aj každoročne spĺňať? Otázka každoročne. Áno, každý rok budeme povinní absolvovať fyzické aj strelecké previerky a povinní spĺňať určené kritéria.

No ak to všetko zvládneme, okrem iných pracovných povinností, o ktorých momentálne nevieme, ale predstavujeme si to na základe pozorovania. Teda záleží aj, kde budeme zaradení, do akého kúta Slovenska nás pošlú, pokiaľ v blízkosti nebude nič voľné. Vlastne, ako niekedy pozorujeme prácu policajtov, tak poväčšine stoja na cestách a vyberajú pokuty. Zvládneme to? Asi áno. No zabudli sme na tých, ktorým tie pokuty budeme dávať. Zvládneme aj ich reakcie a nadávky, pľuvance, možné fyzické útoky a kadejaké poukazovanie?  Ktovie? Možno áno, len či sa to negatívne neodrazí na našej momentálne dobrej psychickej spôsobilosti.  Hm. Začína sa to trochu pritvrdzovať.  Poďme sa radšej pozrieť, ako za to všetko môžeme byť odmenení.

O plate hovorí Zákon o štátnej službe príslušníkov PZ.  Je tam uvedených veľa platových položiek, no skúsme si zobrať do kalkulačky len tie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou, ako mladý začínajúci policajt, dostaneme. Teda môžeme čakať funkčný plat. Ten sa odvíja od platovej triedy. Keďže budem začínajúci, budem s najväčšou pravdepodobnosťou zaradený do prvej, to robí nejakých 536,50 Eur. Môže byť, čo ďalej? Hodnostný príplatok. Ako strážmajster dostaneme 2 eura. Trochu smiešne. To nič, ďalej môžeme rátať aj s príplatkom za nerovnomernosť služby, lebo policajti robia aj v noci aj kadejako. Avšak pokiaľ nás nešupnú do kancelárie. To nám robí nejakú stovku.

Sú tam uvedené aj iné príplatky, avšak tie nie sú isté, keďže tam je uvedené, že sa môžu len priznať. Taktiež príplatky priamo určené určitým funkciám po splnení náročných kritérií.  A pretože budeme začínajúci, môžu aj nemusia nám ich uznať ani priznať. Akurát sa možno dá pripočítať 20 Eur za vedenie vozidla, policajti predsa chodia na aute.  Suma sumárum, zaokrúhlene 660 Eur. Nie je to veľa, no ani málo, ľudia zarábajú aj 400. Pozor, asi sme zabudli, že to všetko je uvedené v hrubom.

Policajti nielen žijú z daní obyvateľov, ako sa hovorí, ale ako obyvatelia, aj oni platia dane. A ak sa zoberie do úvahy ešte špeciálny odvod na ich dôchodkové zabezpečenie, tak tie zrážky sa navýšia. Všeobecne všetky odvody z príjmu bežného človeka predstavuje zhruba 22%, nebudeme sa v tom šprtať, tak sa hovorí. Teda, ak toto odpočítame z výslednej sumy, vyjde nám 515 Eur.

Začíname uvažovať. Sme mladí, bývame u rodičov, v podstate nám to stačí na pokrytie bežných výdavkov. Taký plat síce dostaneme asi v každom zamestnaní, ale budem policajt.  No, ak sme starší, máme rodinu, hypotéku a podobné veci,  asi nám to nevystačí. Tu prichádza na rad vedľajší príjem. Avšak zabudnime. Zákon nás nepustí.

Teda splniť všetky podmienky k tomu, aby sme tam mohli pracovať a zarobíme asi tak, ako všade tam, kde nekladú striktný dôraz na naše majetkové pomery, na zovňajšok, kondíciu, ovládanie a dodržiavanie nespočetného množstva zákonov a nariadení, asertivitu a psychickú vyrovnanosť, počítačové zručnosti, vodičské zručnosti, schopnosti sebaobrany a streľby,  atd.  No ak sme odhodlaní  pomáhať a chrániť, toto by nás nemalo odrádzať.  Časom sa nám plat musí upraviť, skoro v každej práci sa časom plat zvyšuje. Len mať tu istotu…

Preto je potrebné zvážiť, hlavne u mladých, či túto prácu chceme robiť kvôli finančnej istote a zisku, alebo z presvedčenia. Ak to bude pre to prvé, môžeme spadnúť do skupiny vyberačov pokút v nádeji satisfakcie od nadriadených vo forme nejakej odmeny a samozrejme s negatívnym pohľadom verejnosti. Ak to bude to druhé, tak docielime totožnosť s heslom na dverách policajných áut. Vytrpíme si svoje, no raz nastane situácia, keď nám občan úprimne podá ruku na znak vďaky za skutočnú pomoc a ten pocit potom možno preváži všetky peniaze.

(59684)

Mohlo by zaujímať

Danovic
Danovic
Niekedy je lepšie pravdu nevedieť ako byť jej súčasťou

24 Comments

 1. Brano píše:

  Chcem vidiet ako tie fyzicke testy zvladnu ti pupkati policajti na obvodnych oddeleniach. Cest vynimkam.

  • mi píše:

   každých 5 rokov veku sa uvedené limity zmenšujú a ak policajt dovŕšil vek 50 rokov, fyzické previerky už neabsolvuje. Strelby ano…

 2. linda píše:

  aale prosim vas ked tam ma niekto tlacenku znamosti dostane sa tam aj bez testov a je spokojny…na prijimackach niektori neboli ani plavat nezdvihli sa ani raz na hrazde a su v zbore, velmi zaujimave pritom na to aby sa niekto dostal do zboru nesmie mat zo ziadnej discipliny 0 bodov..aspon vidime tu spravodlivost

  • mi píše:

   ak z uvedených disciplín dovŕši potrebný počet bodov, plávanie nemusí povinne absolvovaž, ak zuvedených disciplín neobdržal potrebný počet bodov a chýba mu aj keď len jeden, musí absolvovať plávanie, aby aspoň ten jeden bod dosiahol a splnil požadovaný počet

 3. Veronika píše:

  Podľa komentárov vidím, že ľudia pochopili podstatu článku 😀

 4. Dusan píše:

  Je to cele chore same znamosti a talcenky mizerny plat a vydrbany stary komunisti ktorych vymysli nemaju obdobi a nie je sa kde stazovat lebo okamite slapu po vas kto uz toto zmeni???

 5. Daniel píše:

  A smiešne je natom to že na celom Slovensku platia tie isté tabuľky, ale len v Bratislave sa žije, keďže len TAM majú príspevok na bývanie okolo 100€. Ale jasne kto by im tam robil za tie peniaze, len si treba uvedomiť páni tam hore že aj inde na Slovensku ľudia majú rodiny a hypotéky….

  • Martin píše:

   no ked si tak zoberies… v bratislave potrebujes na 3 izbovy byt 100-120 000 eur… dakde mimo BA to vyjde 60-70 000 max tak uz len z tohto hladiska je logicke ze v blave dostavaju priplatok za byvanie 🙂 aj tak su tie platy nizke…

 6. Milada píše:

  Existuje malo povolani, o ktorych sa da povedat, ze su jednoduche… Ale musim povedat, ze tento blog ma pobavil. Su tu totiz trochu tendencne zamlcane aj benefity, ktore policajti maju. Napr. pobyty pre celu rodinu za velmi priatelske ceny a od. Poznam vela policajtov. Ja si ich pracu vazim. Ale uz mi lezie na nervy, ako vsetci fnukaju nad platmi. Pritom su dva razy v zime na lyzovacke na Donovaloch, cez leto idu na jeden rekreacny pobyt na Slovensku a na normalnu dovolenku do zahranicia, ktoru si uz hradia ako obycajni smrtelnici a maju potom o com rozpravat dalsi rok, ze ake to bolo drahe. Ja som v praci cca 12 hod denne. Pracujem v kancelarii, komunikujem s klientmi, zarabam slusne, ale dovolenku si vziat nemozem, lebo kto by pracoval. Praca cez vikendy? Ano, je to bezne, akurat ze neofiialne a bez toho, ze by mi za to niekto platil. Je fajn, ze tu upozornujete, ze praca policajta nie je jednoducha. Ved nech si to kazdy zvazi sam, co chce robit. Ale nefnukajte, lebo naozaj nemate preco. Sami ste si vybrali. Tak, ako kazdy z nas, mate moznost vyberu. Ak sa vam zdaju podmienky neprijatelne, chodte robit nieco ine, podnikajte, pracujte v sukromnej sfere, cokolvek. Uvidite, ze ani tam to nie je jednoduche.

  • realita.. píše:

   Milada, scasti mas pravdu ohladne benefitov. Tieto benefity vyuziva mizive percento z policajtov, este si zabudla, ze niektorí maju aj nejake osobne priplatky, co nie je zas nejaky extrem, ale potesi. Ano, som aj ja policajt a odkedy som nastupil, tak stazovat sa na kopec veci veru opravnene mozeme. Kopec plusov, co bolo su bud zrusené, okresane alebo je na plane ich zrusit alebo okresat. Napriklad, uz len pomyslenie, ze do vysluhoveho dochodku sa nepojde po 15 ale po 25 rokoch je na znechutenie. Ano je vela policajtov, ktorí su stale v zbore aj po absolvovani 25 rocnej kariery a tahaju dalsie roky. LENZE, kedysi bola jak ina doba, inak sa robilo, inak si aj ludia vazili prislusnikov a aj naopak. Mladez bola ina… Vtedy sa dalo robit “s vacsou pohodou”, kdez to dnes je administrativy 2 nasobok, kazdu chvilu je prislusnik dodzubany kontrolou (niekedy aj za nezmyselnosti). Dovera v prislusnika je na zaplakanie a to nechapem prečo, ked sme prisahali na zaciatku. Ale vazne si neviem predstavit, ked by som mal dnes nastupit a vydrzat aspon tych 25 rokov v dnesnych podmienkach / v dnesnej spolocnosti. A co sa tyka platov, za pracu, co policajna robota obnasa, ake rizika zo sebou nesie, co vsetko musi ovladat po zakonnej stranke + tlak od nadriadenych je vo velkom nepomere. Kto nezazil, nikdy nepochopí. Týmto prispevkom som si nechcel zastavat nasu pracu, podmienky v nej alebo pripadne nieco odsudzovat, vsade sa najdu medzi cestnymi policajtami aj nečestný. Len som chcel niektorym NEpolicajtom poukazat, ze nie je vsetko take ružove, ako si myslia.

   Prijemny den vsetkym 😉

   • NEpolicajt píše:

    citujem vás: ” Dovera v prislusnika je na zaplakanie a to nechapem prečo”. No je to preto, lebo namiesto hesla “POMÁHAŤ A CHRÁNIŤ” plníte heslo “BUZEROVAŤ A KASÍROVAŤ!”. asi tak

  • Mima píše:

   Milá pani, ale vy za plat, ktorý dostávate, nie ste odhodlaná položiť aj život, kde muži a ženy, ktorí pracujú ako policajti, musia byť v dnešnom svete v strehu, aby oň neprišli…

   • Mima píše:

    myslela som pani, alebo slečnu Miladu

   • Michal píše:

    statisticky je vyššia úmrtnosť v stabeníctve, lesníctve a baníctve ako v PZ, takže argument o položení života pokladám az irelevantný. To by mali mať príplatky oveľa rizikovejšie povolania, nemyslíte?

    • shrek píše:

     Stupňovanie slova lož: 1.lož 2.veľká lož 3.obrovská lož 4.štatistika . Z tohoto dôvodu pokladám Váš argument za irelevantný

 7. Zuzana píše:

  Riesite, ze policajti maju nizke platy a vela a narocne pracuju? Zobudte sa! Na policajti maju aj svoje zakonne polovicky, ktore tiez zarabaju alebo maju iny prijem ako materska atd. Na slo vensku je x rodin,ktore nemaju mesacne ani polovicu z platu policajta a musia vyzit! Ze to maju tazke?:-D x krat som ich videla spinkat pocas sluzby v aute, alebo sa vykecavat s babami na ulici. Dostavaju plat za pracu, tak ako kazdy iny clovek. Akurat my si v praci nespinkame alebo nebalime koceny. Ze pani policajti?! Nestazujte sa!

  • jox píše:

   Zuzana, a Vam vadi ze nebalia Vas??:)
   ale vazne, vsetko je o pohlade na vec. v kazdej profesnej oblasti najdete pracovne roznorode zaradenia. Tak ako napr kamionisti, jeden ma novy kamion, perfektnu trasu bez zbytocnych vykladok a nakladok, prevaza tovar, pri ktorom nemusi fyzicky asistovat pri nakladani a druhy ma staru liazku, na trati ma milion vykladok prekaldok a ma mensi plat ako ten prvy. Mozno blby priklad, no aj policajti su na tom myslim podobne. Jedni sa vozia a balia baby a druhi sa natahuju s asocialmi a mozno za mensi plat…

 8. thomas píše:

  Matilda: ak si v zamestnani a tvoj zamestnavatel ta neplati v zmysle zakona je to tvoja sprostost ze to tak nechas. Viem odpoved tvojho zamestnavatela…ak sa ti nepaci najdem dalsich 100 na tvoje miesto. Vidis ake to je jednoduche. Dnesna demokracia je moderne otrokarstvo. Som policant viac ako 15 rokov robim to z presvedcenia lebo pre leniaze sa to robit neda. Chces vysvetlenie popis? Nech sa paci: moj plat po + 15 odsluzenych je 890 € – 300€ pozicka – 60€ sukromny telefon pre sluzobne ucely – 120€ za pohonne latky na dochadzanie do prace. V kqncelarii mam sluzobny len monitor telefon tlaciaren a fax. Vsetko ostatne je moje sukromne lebo ak chcem nieco mat musim si to zohnat. Za karieru som zachranil nie jeden ludsky zivot..a nie jeden nemyslim dva…ukoncil som trapenie nienednej rodine nie jednemu cloveku. Neepocetne krat som pomahal a nespocetne krat som chranil. Nasadzujem zivot dost casto aby som presadil pravo. Len tak na pobavenie…moj zivot je ceneny 0.26€ na hodinu v hrubom. Je toho dost. Ked to porovnam s vojakom ktoreho nastupny len nastupny plat na o dve priecky nizsiu funkciu ako mam ja je 930€ jeho nasadenie zivota sa rovna 0 jeho nasadenie pre spolocnost sa rovna 0 tam mi tvoje argumenty o tom ako musis pracovat cez vikend bez platu pridu smiesne. Skus sa zasmiat nad tymto: cbcem vysledky na tvojom useku pan kolega. Ano pan riaditel nemam sluzobne auto ani nemame prostriedky na to aby som to zabezpecil. Pan kolega pytal som sa ta na tieto veci? Nie pan riaditel. Som rad pan kolega ze sme sa pochopili. A aby som nezabudol pan kolega ak by ste tie vysledkz nahodou nemali tak vam siahnem na plat. Aby sme si boli na jasnom. Ano pan riaditel rozumel so.. krasny den chlapi idem so zenou na dovolenku…aj vam pan riaditel

 9. Jan Mrkvička píše:

  Troska mimo témy ale neodpustím si to. Par rokov dozadu som absolvoval skusky do PZ. Na peniaze som nikdy nepozeral chcel som to robit z presedčenia ze chcem pomahat ludom. Som dlhoročny aktivny športovec. Od 6 rokov som hraval futbal (žiadne dedinské ligy kde po zápase sa ide do krčmy). Dvoj fazove tvrde treningy atd. a nechybala ani tvrda disciplína. A teraz k veci na fyzických skuskach som samozrejme vynikal pri 12 minutovke som posledneho obehol aj o 2 kola. A tam som stretol jedneho stareho znameho ktory mozno nejako splnil minimum bodov ( mozno ani nie ) ten sa mi zodoveril ako to je naozaj ze on ma taku a taku znamost lebo jeho ocko ma hentaku funkciu v PZ. Ja stale presvedčeny ze v PZ vladne spravodlivost a dostane sa tam ten najlepsi uplne stroskotala ked som nebol samozejme priaty 🙂 a ten chalan dnes sa vyvaza na policajnom auticku a usmieva sa namna..mozno niekto si povie ze som pohorel na pychotestoch ale asi to nebude tak lebo napr. k vojakom som to bez problémov zvladol aj psycho tam aspon nezatajuju vysledy zo psychotesotch ako v PZ 🙂 Zrhrnutie celeho aj chces byt policajtom v prvom rade zabudni za čestnosť a spravodlivosť a hladaj si dobru znamost popripade nieco priprav do obaločky. A potom ze mame takych policajtov ked uz pri vstupe do PZ vas učia k takym praktikám. Možno na zapade slovenska to take tragicke az nie je. ale tu na vychode kde sa bijeme o každe pracovne miesto je to uplne bežne a verejne zname ako to zo vstupom do PZ funguje. Velmi dobre by bolo keby sa tejto teme niekto venoval a žačalo sa to riešit. Pekny den prajem a požehnane sviatky.

 10. stefan píše:

  Podla mna objektivny clanok. Mam 23, od mala som tuzil stat sa policajtom, a mozem na plne usta prehlasit ze do PZ som sa dostal spravodlivo/bez tlacenky. Fyzicke testy su v pohode ak sa clovek trosku povenuje behu/cvikom. Horsie to je s psychotestami a zdravotnou prehliadkou, pri ktorych neviete ci prejdete alebo nie -ci ste spôsobilý. Ak prejdete, stále nieste v zbore, este Vás musia prijat. Ak Vás príjmu nasleduje 8/9mes. zakladneho výcviku kde si siahnete( verte mi ) na DNO jak po psychickej i po fyzickej stránke. Zakony, predpisy, hodnotenia atd atd….Kto mudruje nech sa páci chodte si to skusit, ja som si tym presiel, zatinal zuby, ucil sa zákony “do slovíčka” a pot zomna nie kvapkal ale lial sa. Tym vsetkym som presiel, nastala sluzba kde ludia na Vas pozeraju vecsinou krivo, obidu vas a zasomru si popod nos vselijake nadavky, ocividne s vami pohrdaju. Stojite na ulici a pubertiakom ste na posmech. Vsetky oci smeruju na vas, ci sa nahodou neposkriabete po zadku, aby to ihned mohol niekto sfotit a zverejnit. Na druhy den ste v novinach a zaroven v kancelarii u nadriadeneho. Z kazdej strany kontrola, buzeracia. Osobne som mal do prace 80km a spat to isté. Bývam u rodicov, slobodný, bezdetný,nefajcim,nechlastam a ak by som sa chcel z toho platu osamostatnit tak je to v dnesnej dobe nerealne. Obdivoval starsich co maju rodinu, deti, hypoteky. Nevravim ze plat je malý na SR pomery, ale treba si uvedomit ze plat policajta nieje taky ohromujuci ako si ludia myslia. Tato myslienka je len prezitok z komunistickej doby ze policajt sa má velmi dobre a je to “pán policajt” . Somranie policajtov ma trosku svoje opodstatnenie, totizto tato praca nieje adekvatne ohodnotena k znalostiam/schopnostiam, ktore musi prislusnik PZ ovladat, a riziku ktore postupuje kazdym nastupom do sluzby. Napr. z pohladu obcana vyvazanie v aute – z pohladu hliadky praca nakolko pôsobia preventivne+ak by k niecomu doslo musia byt okamzite pripraveny. X-krát som sa “vyvážal v aute” a “X”krát som tým niekomu pomohol ba ochranil zdravie, život, a kto vie comu nekalemu sme vsetkemu predisli. Este k tomu nový zákon ktory vzal policajtom da sa povedat vecsiu polovicu výhod ktore mali…cudujem sa este ludom ze vobec davaju prihlasky. Osobne som dal výpoved, hlavnym dovodom bola novelizacia zakona o soc.zabezpeceni, a financie – nakolko som sa chcel osamostatnit od rodicov. Osobne nelutujem ze som dal vypovoved pretoze pracujem a moja praca je i adekvatne ohodnotena, zaroven nelutujem ze som si tym vsetkym presiel, skusil si to na vlastnej kozi. Aspon mam patricnu uctu k policajtom, viem co obnasa ich praca a respektujem ich.

 11. […] do 5 až 10 rokov,  ich plat sa môže pohybovať  od tých 660 do 900 eur v hrubom (viac) Kde je teda tých ďalších 300,- eur do spomínaného […]

 12. […] jednu pokutu vo výške 50 Eur a štátny rozpočet má vykrytú mínusovú položku na jeho plat. Teda plat tej menšej polovice v uliciach. Plat, ktorý je už roky stále na jednom bode. Ak má […]

 13. […] Pomáhať a chrániť, oplatí sa to? (48291) […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close